Харесва ти да пазаруваш онлайн, понякога преувеличаваш с покупките и превишаваш лимита на разходите, които си си поставил. Споделяйки с приятели са те посъветвали плащането на вноски и по-специално услугата, предложена от Klarna, която ти дава възможността да платиш на три безлихвени вноски. Истинско удобство, струва ти се нереално. Но как е възможно да се предлага тази услуга, без да се налага да се абонираш. Не вярваш и се питаш как печели Klarna, за да има накрая печалба.
Като се замислиш е наистина удобно и изгодно, почти успяха да те убедят да влезеш в техния свят и да се възползваш от техните услуги. Преди това обаче искаш да разбереш как точно стоят нещата и така си попаднал тук, където обстойно ще ти обясня как успява Klarna да прави пари, въпреки че услугата е безплатна за клиентите.
Всъщност няма никаква мистерия относно начина, по който Klarna печели. В следващите редове ще намериш отговор на твоите въпроси и ще можеш да задоволиш твоето любопитство. Ако си готов, можем да продължим. Приятно четене!
Как функционира Klarna
За да влезеш в света на Klarna и да разбереш как печели, първо трябва да ти обясня как функционира. Klarna е създадена през 2005 г. в Швеция и нейната цел е да улесни онлайн шопинга. Казано накратко, предлага възможността на своите потребители да платят на 3 вноски дадена стока в сайт за електронна търговия и в някои физически магазини. И не само. Възможно е да се плати след доставката или да се избере заплащане след 30 дни, в зависимост от наличността на услугата.
За да можеш да използваш тези услуги, трябва да се регистрираш в сайта на Klarna и да имаш дебитна карта, кредитна карта или предплатена карта, но можеш да платиш и чрез системи като Apple Pay. Плаща се на 3 равни безлихвени вноски на всеки 30 дни, но е възможно да се плати предварително или веднъж да се отложи крайния срок на вноската на цената на 3 евро.
Вече си се регистрирал и преди да продължиш с покупката, трябва да се увериш дали въпросният сайт е партньор на Klarna. Ако това е така, ще намериш Klarna като приети методи на плащане. Ако я избереш, ше бъдеш пренасочен към сайта на Klarna и ще е достатъчно само да разгледаш и приемеш плана за плащане на 3 вноски и да избереш картата, която ще използваш за въпросната покупка.
Ако сайтът, от който искаш да пазаруваш, не е сред партньорските сайтове, не се отчайвай: можеш да създадеш виртуална карта за еднократна употреба. Ако искаш, можеш да използваш услугата Klarna Card. Месечната й такса е $4.99 и можеш да спечелиш различни премии. За повече информация прочети тук.
Сега, след като разбра как функционира Klarna, ще ти обясня откъде идват нейните печалби.
Как печели Klarna
Няма никаква измама зад печалбите на Klarna. Това, че е безплатна би могло да те наведе на идеята, че не е надеждна. Напротив: Klarna е сигурна. Няма комисионни за купувачите, а за търговците.
Казано с прости думи, когато купуваш от един магазин, то магазинът е този, който поема разходите за транзакцията с Klarna.
Плаща търговецът, плаща магазинът. Избирайки заплащането на 3 месечни вноски с Klarna, магазинът плаща комисионни за тези транзакции. Те могат да бъдат различни в зависимост от различни фактори: страната, в която се намира магазина, обема на продажбите, вида на продаваните продукти и конкретните условия, договорени между Klarna и търговеца. Най-общо какзано, Klarna прилага комисионна такса за транзакциите, която е комбинация от фиксирана цена за транзакциите и процент върху стойността на поръчката. И по този начин печели.
Klarna обяви, че извършва близо 2 милиона транзакции на ден. Наистина толкова много. Със сигурност не й липсват печалби, дори и да се прилагат минимални комисионни върху всяка сделка.
Механизмът за печалби на Klarna е сравним с този при покупка с кредитна карта, където се прилагат комисионни, но на търговеца. За магазинът не се променя нищо, защото е както когато получава електронно заплащане и ако става чрез Klarna няма допълнителни разходи. Все пак, предлагайки услуга за разсрочено плащане може да бъде изгодно, защото привлича клиентите да купуват и защо не, да платят малко повече, отколкото при покупка с еднократно заплащане.
И най-накрая не забравяй, че услугата за отлагане на крайния срок на вноската се заплаща и макар цената за клиентите да е незначителна предствалява още един източник за печалби, имайки предвид огромния брой клиенти на Klarna. За повече информация можеш да консултираш официалния сайт на Klarna и да прочетеш най-често задаваните въпроси и отговори.